Edukacije u VZKZŽ

DSC02176

Razvojem informacijskih tehnologija i vatrogastva pojavila se mogućnost, ali i sve veća potreba, za uvođenjem informatizacije u procese vatrogasne djelatnosti.

Pojam “informatizacija” može se definirati kao uvođenje programskih alata koji olakšavaju protok, spremanje i pristup informacijama, omogućujući tako dobar pregled podataka potrebnih za donošenje odluka.
Bitni uvjeti za uspješno korištenje ovih alata su, osim samih aplikacija i odgovarajuće infrastrukture, standardizacija poslovnih procesa u vatrogastvu, dobra educiranost korisnika, te kvalitetna korisnička podrška. Hrvatska vatrogasna zajednica ulaže velike napore kako bi se ovi uvjeti osigurali vatrogasnim organizacijama diljem Republike Hrvatske, a razvoj ovih alata pokazao se ujedno i kao prilika za uređivanje nekih vatrogasnih procesa, te kao prilika za suradnju s drugim državnim i znanstveno-istraživačkim institucijama.

Do danas su razvijeni sljedeći informacijski sustavi i alati:

VATROnet
– središnja baza podataka koja sadrži informacije o svim vatrogasnim postrojbama, članovima, vozilima i opremi
Sustav za praćenje vozila i GIS alati – skup alata koji omogućuju praćenje i navođenje vatrogasaca tijekom vatrogasnih intervencija
Interaktivna baza opasnih tvari – baza koja sadrži podatke o opasnim tvarima, uključujući i opise na koji način njima sigurno postupati
Sustav za uzbunjivanje – aplikacija koja omogućuje uzbunjivanje vatrogasaca na vatrogasne intervencije
Upravljanje vatrogasnim intervencijama – glavni operativni alat u kojeg su integrirani svi ostali sustavi i koji pruža podršku tijekom vođenja vatrogasnih intervencija na svim razinama upravljanja

Hrvatska vatrogasna zajednica će u suradnji s VZ KZŽ kontinuirano provoditi do kraja 2022. godine osposobljavanje vatrogasnih operatera kroz različite vrsta edukacija.

Vatrogasna zajednica Krapinsko-zagorske županije u suradnji s Hrvatskom vatrogasnom zajednicom je od 5. do 8.prosinca 2018.g. u vatrogasnom domu DVD-a Krapina organizirala edukacije iz sljedećih informacijskih sustava:
Upravljanje vatrogasnim intervencijama – glavni operativni alat u kojeg su integrirani svi ostali sustavi i koji pruža podršku tijekom vođenja vatrogasnih intervencija na svim razinama upravljanja.

Edukaciju su uz zaposlenike VOC-a, i zaposlenike Javnih vatrogasnih postrojbi polazili i zapovjednici Vatrogasnih zajednica gradova i općina,poradi upoznavanja s osnovnim pojmovima i zadacima vezanim uz upravljanje vatrogasnim intervencijama.Edukacija je trajala dva dana.

Interaktivna baza opasnih tvari – baza koja sadrži podatke o opasnim tvarima, uključujući i opise na koji način njima sigurno postupati
VATROnet – središnja baza podataka koja sadrži informacije o svim vatrogasnim postrojbama, članovima, vozilima i opremi
Edukaciju iz navedena dva informacijska sustava polazili su operateri VATROnet-a iz VZG, VZO i DVD-a

Hrvatska vatrogasna zajednica i Vatrogasna zajednica krapinsko-zagorske županije za edukaciju snosile su organizacijske troškove koji obuhvaćaju troškove predavača,prehrane polaznika,izrade edukacijskog materijala,dostavu i postavljanje informatičke opreme.

Na edukacijama je sudjelovalo ukupno 38 polaznika iz Javnih vatrogasnih postrojbi i DVD-a s područja Krapinsko-zagorske županije.Predavači na edukaciji bili su Nikola Jagodin, Darko Piškor,Tihomir Varga i Rajko Jutriša

DSC02174  DSC02175DSC02177

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)